Molens, klompen, water, bruggetjes, Zaanse huisjes en borrelnootjes… afgelopen weekend genoot ik van een oer-Hollands weekend in de Zaanstreek. Vier heerlijke dagen die in het teken stonden van oer-Hollandse activiteiten en lekker eten en drinken. Benieuwd naar mijn belevenissen in een notendop?Â
Dag 1: rondleiding Duyvis-fabriek en dineren aan de Zaan
Onze thuishaven tijdens dit oer-Hollandse weekend is het bijzondere Inntel Hotels Zaandam-Amsterdam. Als we donderdag aan het begin van de middag in Zaandam arriveren, ben ik meteen onder de indruk van de imposante gevel die uit maar liefst 70 Zaanse huisjes bestaat. De meningen over deze blikvanger van Zaandam zijn verdeeld, maar ik kan deze enigszins kitscherige architectuur wel waarderen en word meteen vrolijk van de eerste aanblik.
Ook onze hotelkamer kan mijn goedkeuring wel verdragen. De Smaak Deluxe kamers zijn modern ingericht in verschillende thema’s van historische ambachten en smaken, zoals Verkade chocolade en Zaanse mosterd. De fotowand achter ons bed is van de Koninklijke rijstpellerij Mercurius in Wormer.
Als je een oer-Hollands weekend wint via Duyvis, dan mag een rondleiding door de Duyvis-fabriek natuurlijk niet ontbreken. Helaas mogen er geen foto’s gemaakt worden tijdens de tour, maar uiteraard kan mijn vriend het niet laten om mij vooraf in deze schitterende outfit op de gevoelige plaat vast te leggen. Een haarnetje met pet, een stoffen jasje, een knalgeel veiligheidshesje en schoenen met stalen neuzen…je komt de Duyvis-fabriek echt niet zomaar in. Geen foto’s dus, maar wel wat leuke weetjes voor de liefhebbers.
Wist je bijvoorbeeld dat de Duyvis-fabriek tegenover de wereldberoemde Zaanse Schans staat? En dat de geschiedenis van Duyvis begint in 1806 als Teewis Duyvis zijn oliemolen in gebruik neemt voor de productie van veevoer? En wist je dat er zo’n 100.000 kilo noten per dag verwerkt worden in de Duyvis-fabriek? En dat de snelste machine zo’n 200 zakjes noten per minuut kan verpakken?
Een rondleiding door een fabriek vol nootjes, maakt natuurlijk hongerig. Gelukkig wacht ons een heerlijk vijfgangendiner bij Restaurant De Hoop op d’Swarte Walvis, een bijzonder monumentaal pand op de Zaanse Schans.
In dit chique restaurant weten ze wel wat lekker eten is. De tongstrelende gerechten worden als ware kunstwerkjes op ons bord geserveerd. Een smaakvol glas wijn erbij en genieten maar!
Dag 2: de Zaanse Schans, Volendam en Marken
Vrijdag starten we de dag met een bezoek aan de wereldberoemde Zaanse Schans. Super toeristisch natuurlijk, en dat merk je meteen aan de vele Aziaten die bij de ingang foto’s staan te schieten. In november is het er gelukkig relatief rustig, maar in het voorjaar (vooral tijdens het bollenseizoen) schijnt het hier filelopen te zijn. Wat wil je met maar liefst een miljoen bezoekers per jaar.
Die drukte is natuurlijk niet voor niets, want wat is de Zaanse Schans toch fotogeniek! Zelfs met oer-Hollandse bewolkte luchten schiet je mooie schilderachtige plaatjes met molens, slootjes, pittoreske bruggetjes, groene houten huisjes en schattige voortuintjes.
De volgende stop? Palingdorp Volendam. Na een lunch bij het historische Art Hotel Spaander (bekend van het televisieprogramma Herrie in het hotel) en een bliksembezoek aan de beroemde Dijk, stappen we op de boot richting Marken.
Met de wind in mijn haren zie ik vanaf het dek van de Marken Express het haventje van Volendam steeds kleiner worden. De hele boottocht worden we gevolgd door een enorme zwerm meeuwen die zweven op de wind. Een schouwspel waar ik uren naar kan kijken. Binnen een half uur is er echter alweer land in zicht.
We meren aan in het haventje van Marken waar het lijkt of de tijd heeft stil gestaan. Tijdens een rondwandeling laat ik me betoveren door de charme van dit voormalige eilandje met haar schattige huisjes. Na een uurtje zit ons bezoek aan Marken er helaas weer op en brengt de bus ons terug naar Zaandam, waar we aanschuiven voor een heerlijke proeverij in de voormalige Verkadefabriek.
Dag 3: boerengolf en stadsrondleiding Zaandam
Zaterdag staan we al vroeg met onze kaplaarzen tot de enkels in de modder. Tijd voor een potje boerengolf in de weilanden achter Boerderij de Liedehoeve in Haarlemmerliede. Geen idee wat boerengolf is? Boer Jan legt het je graag uit. We krijgen van hem een stok met een klomp eraan. Het is de bedoeling dat je met deze geïmproviseerde golfclub een kleine voetbal wegslaat, terwijl de modder en graspollen je om de oren vliegen. Doel is uiteraard om de bal in zo min mogelijk slagen in de volgende hole (lees: een emmer in een modderig gat) te slaan.
Het boerengolfparcours bestaat uit tien holes die op 50 tot 200 meter afstand van elkaar liggen. Onderweg passeren we niet alleen schapen die rustig staan te grazen in de wei, maar staan we ook ineens oog in oog met een groep zwanen. Ik voel me een oer-Hollandse boerin: één met de natuur!
Om bij de volgende hole te komen springen we over slootjes en klauteren we over hekken. Zo’n potje golf is zeker niet voor watjes! Even van een welverdiende pauze genieten (terwijl ik tevergeefs wacht tot postbode Siemen langs komt fietsen).
Na een heerlijke lunch met een weldaad aan lekkere broodjes, krijgen we nog een stadsrondleiding door Zaandam. En hoewel tijdens de eerste tien minuten een paraplu geen overbodige luxe is, komt er dit weekend toch nog even een stralend blauwe lucht tevoorschijn.
Tijdens de wandeling door het centrum van Zaandam vertelt de gids ons allerlei weetjes over de stad. Wist je bijvoorbeeld dat de beroemde impressionistische schilder Monet in 1871 vier maanden in Zaandam verbleef en er maar liefst 25 doeken schilderde? Een andere historische beroemdheid die (welgeteld een week) in Zaandam verbleef, is tsaar Peter de Grote. En wel in het oudste houten huisje van de Zaanstreek: het Tsaar Peterhuisje. Een trekpleister waar nog steeds duizenden Russen per jaar op af komen en waar tegenwoordig (zoals je op de foto ziet) een stenen omhulsel omheen gebouwd is. Maar goed, genoeg geschiedenis voor vandaag. Het is tijd om een lekker warm restaurant in te duiken.
Dag 4: uitslapen en shoppen
Zaterdagavond wordt er na een verrukkelijk diner bij Restaurant aan Tafel, nog tot in de vroege uurtjes nagetafeld. Uitslapen is op zondagochtend dan ook bittere noodzaak. Ietwat brakjes worden we wakker, maar gelukkig doet een uitgebreid hotelontbijt wonderen!
We genieten nog een laatste keer van het oer-Hollandse uitzicht vanuit onze hotelkamer en dan is het toch echt tijd om uit te checken.
Maar..het weekend zit er nog niet helemaal op. Ons hotel ligt aan een winkelstraat, dus besluiten we nog even de stad in te lopen om wat inkopen te doen. We wandelen langs de Gedempte Gracht die (anders dan de naam doet vermoeden) in 2011 werd uitgegraven.
De oude stadsgracht die in ere is hersteld is een onderdeel van een uniek binnenstadsproject dat opvallend is door de traditionele Zaanse bouwstijl die op een uitvergrote manier is toegepast. Niet alleen op de gevel van ons hotel, maar ook op de gevel van het Centraal Station (het gebouw met de klok).
We werpen nog een een laatste blik op de schattige groene huisjes en dan is het toch echt tijd om te gaan. Eenmaal thuis ploffen we uitgeteld neer op de bank waar we nog even nagenieten van een fantastisch weekend met een gezellige groep winnaars. Bedankt Duyvis!
Houd mijn blog in de gaten, want er zal nog een artikel volgen over de Zaanse Schans, Volendam en Marken. Vooral dat laatste fotogenieke plekje verdient meer aandacht. Ben jij er weleens geweest?
Wat een stoere gevel van dat hotel, kende ik nog niet, leuk! En mooie foto’s van deze prachtige streek… leuk hoor, toerist in eigen land. 🙂
Ja, bijzonder he? Echt een heel mooi hotel, ook van binnen. Het is me inderdaad goed bevallen om de toerist in eigen land uit te hangen 🙂
Wat een fijn weekend! Jammer dat je geen foto’s hebt kunnen maken in de fabriek, maar outfit foto is misschien nog wel leuker 😉
Het was zeker een fijn weekend, ben nu nog aan het nagenieten. Alleen jammer dat ik die outfit niet mee naar huis mocht nemen 😉
Haha, na jouw foto’s krijg ik echt even heimwee naar Nederland! 😉 Ziet er als een geslaagd weekend uit!
Hahaha, grappig dat je van mijn foto’s heimwee naar Nederland krijgt. Ik krijg van jouw blogs heimwee naar wat meer tropische oorden 🙂 Maar het was zeker een geslaagd weekend. Je eigen land verkennen is nog helemaal niet zo verkeerd!
Wat heb je een leuk verslag gemaakt.
Ik beleef het weer helemaal opnieuw.
Groetjes uit het zeeuwsche
Leuk dat je reageert, Connie. Het is was een heerlijk weekend. Erg gezellig!
Wat een lekker weekendje was dat en een mooie teclame voor de regio! Die groene houten huisjes vind ik fantastisch!
Vind ik ook, wat mij betreft bouwen we heel Nederland weer vol met groene houten huisjes 🙂
Hallo Anita, Wat heb je een leuk verslag van het door jou (en o.a. Kees) gewonnen Oer-Hollandse Weekend geschreven op je blog. Wij (Kees en ik)vonden het Oer-Gezellig en fantastisch georganiseerd door Duyvis. We hebben echt genoten en plezier gehad die dagen (en late…. avonden). Groetjes van Kees en Riet
Leuk dat je reageert! Wij vonden het ook erg gezellig en inderdaad super goed geregeld door Duyvis. Leuke uitstapjes, lekker eten en gezellige avondjes 🙂
Het is heel lang geleden dat ik naar de Zaanse schans
Ben geweest.
Wat een mooie foto’s! Wij zijn hier vorig weekend ook geweest! Leuk om opnieuw te zien.
Zijn jullie ook in de molens naar binnen geweest? Dat is ook erg bijzonder om te zien.
Bedankt voor het leuke stukje!
Groetjes,
Marco
Graag gedaan! Leuk dat je van mijn stukje genoten hebt. Echt een super leuke omgeving. Wij zijn helaas niet in de molens geweest, maar ik denk dat we zeker nog eens die kant op gaan.